Tomecskó Frigyes fényképész 

Tomecskó Frigyes Tolna XX. századi történetének legismertebb és legkedveltebb fényképésze volt. 

Mesterségbeli tudása mellett jellemző volt rá, hogy a műtermi munkán kívül szinte minden fontosabb eseményen jelen volt és fényképezett, ezáltal dokumentálta azokat az utókor számára. Ezáltal nem csak a helyi események krónikása volt, hanem például az 1956-os forradalom budapesti történéseiről is számos fotót készített. Fennmaradt fényképei igen értékes kordokumentumok.

Tomecskó Frigyes tolnai fényképész mester munkásságáról V. Kápolnás Mária készített tanulmányt, amely a Fotóművészet című folyóiratban is megjelent.

TOMECSKÓ FRIGYES TÖRTÉNETE részlet

Egy fényképész Tolnáról

A 19. század végén a technikai újdonságok egyre olcsóbbá, ezáltal mind népszerűbbé tették a fényképezést. A kevésbé jelentős településeken is műtermek nyíltak, melyek már a helyi és környékbeli vevőkörből meg tudtak élni. A Duna menti kisvárosban, Tolnán, a Kossuth u. 2. sz. alatt, 1894 óta működött Roth János fényképész műterme. Kiváló minőségű, szép képeivel hozzászoktatta a helyieket és környékbelieket a fényképezkedéshez. 1915. után Schrantz Ferenc folytatta munkáját, majd Tumpek Mihály vette át a műtermet. Az épületben később a Rubold kötelesműhely rendezkedett be.

1933. húsvét táján egy 20 éves fiatalember, Tomecskó Frigyes, a Deák Ferenc utca 2. szám alatt, Lőwy Mihály rőfös házában - az udvarban álló épületben - barátjával, Bárány Jenővel új műtermet alapított.

Ki is volt Tomecskó Frigyes? Miért jött Tolnára, milyen életutat járt be, alkotott-e valami maradandót közel fél évszázados működése alatt?

Édesanyja cipőfelsőrész-készítő, édesapja szabász volt. 1899-1902 között éltek először Tolnán, majd Budapesten próbálkoztak önálló egzisztenciát teremteni. 1911. március 10-én, Luther cipőgyáros hívására költöztek vissza Tolnára a Szekszárdi utca 6. sz. alá. Öt gyermekük született. Az 1913-ban világra jött Frigyes Tolnán végezte elemi iskoláit, a 6. osztályt 1925-ben. Ezután költözött el a család ismét Budapestre, ahol a kisfiú ismétlő népiskolában tanult tovább, majd 1927. november 3-án felvették a VII. kerületi Wesselényi u. 52. szám alatti iparostanonc-iskola 2. osztályába, ahol fényképész szakirányú képzést kapott.