Tolnai séta
képeslapos gyűjtemény
Mindig örömmel sétálunk a városban, látjuk megújulni az ódon épületeket, utcákat, tereket, de nem ismerjük történetüket, múltjukat. És a kisváros múltját sem.
Majd kezünkben tarthatjuk KIRÁLY JÓZSEF egyedülálló képeslap gyűjteményét, mely igazi értéket képvisel minden érdeklődő számára. Páratlan élményt nyújt a régi lapok átnézése, visszarepítve a település sokak által kevéssé ismert múltszázadi életébe.
Lehetőséget kaptunk e gyűjtemény feldolgozására, melynek során a résztvevőkkel igyekeztünk azt a hangulatot, azt a kivételes érzést megőrizni, amit ezek a sokszor személyes üzenetet közvetítő megsárgult lapok anno adhattak.
Ilyen gyűjtemény csak egy van: sugározza a gyűjtő sok évtizedes szenvédélyét és elhivatottságát. 83 képelapot és ahhoz tartozó ismertető szöveget találunk a kiadványban. Tematikus séta alkalmával három útvonalon érintjük a város épített örökségét, utalva a vásos akkori lakóinak életére, tevékenységére is.
A könyv az alapítványnál nyomtatott és digitális formában MEGVÁSÁROLHATÓ
keressen az elérhetőségeinken!
A képeslapgyűjtő lakóhelyének lapjait közel negyven évig gyűjtötte és vásárolta. Ennek eredménye ez a kivételes gyűjtemény.
Sokunknak tősgyökeres tolnaiként szép emlékeket idéznek az ismerős épületek, a Dunapart.
Némely képeslap megfakult papírja izgalmas hangulatot ad a képnek, visszarepít a múltba, nem egy esetben akár száz évvel ezelőttre...
Megérint a múlt szele: elődeink életének és munkájának tisztelete. Büszkék vagyunk arra, hogy itt élhetünk!
Régi képeslapok gyűjtemény rövid bemutatása
Sokféleképpen kötődünk lakóhelyünkhöz, a gyűjtő témaválasztásában ez a kötődés meghatározó lehet.
Az emberiség történetének kezdete óta van jelen a gyűjtési tevékenység, ez így van ma is.
A gyűjtő történetet lát egy tárgyban, keresi annak eredetét, csodálja szépségét. Elképzeli a kort, amelyben keletkezett és használták. Örömmel tölti el, ha birtokolhatja.
A képeslapok gyűjtője is így érez, hiszen lakóhelyének lapjait közel negyven évig gyűjtötte és vásárolta. Igy született meg ez az egyedülálló gyűjtemény.
A mai értelembe vett tömegesen gyártott és terjesztett képeslap elődjének tekinthető az 1869- ben kiadott hivatalos postai levelezőlap.
Az egyedi ábrákkal, képekkel ellátott nyílt levelezőlap már képeslap.
Az ezredéves évforduló rendezvényeivel összefüggésben 1896 - ban megszületik az önálló magyar képeslapkiadás.
A 32 lapból álló millenniumi sorozatot egyre több lapkiadó, nyomda és papírkereskedés követte, hogy saját lakóhelyét bemutató képeslapot adjon ki.
Saját tapasztalatból mondom, a képeslap születéséhez is sok "bába" közreműködése szükséges.
Az ötletgazda mellett kell kiadó, fotográfus, nyomdász, kereskedő, posta, postás és a címzett, aki elolvassa, másik képeslappal megköszöni, végül a gyűjtő, aki megőrzi.
Letölthető, nyomtatható és lapozható formában, egy virtuális séta keretében mutatjuk be a régi képeslapokon városunk múltját:
- részben a Dunai hídtól az Árpád utca elejéig ( Singer sarokig ). A távolság nem nagy, de annál több a látnivaló - a Duna, az Umbrai ház, a Selyemgyár, a polgárházak, a templom, az iskolák, a Szentháromság szobor és a toronyból készült látképek.
- részben a Terka bolt- tól a Hősök teréig, a Városháza, a tér szobrai és emléktáblái, majd a lovassági laktanya története és képeslapjai.
- részben leghosszabb a sétánk a laktanyától a Herbáriáig, majd Deák Ferenc utcán a Szentháromság tértől a Selyemgyárig.
A képeslapgyűjtés mellett a séta is egészséges.
Király József gyűjtő