Tolna-Mözs  szobrai, emlékművei és emlékhelyei 

A szobrok Tolna-Mözs történelmének, kultúrájának részét képezik. Szobrokat gyakran állítanak híres személyek, történelmi hősök, művészek és más kiemelkedő egyéniségek emlékére.

Emlékművek formájában a szobrok fontos események, csaták, forradalmak, katasztrófák vagy másjelentős történelmi pillanatok emlékéül szolgálnak. Az út menti keresztek gyakran vallási szimbólumok, amelyek a keresztény hit részei.

A régi városi szobrok egy része már a megyei értéktárban szerepel. Összességében ebben az anyagban bemutatjuk a nevezetes alkotásokat, leírásokkal, képekkel. Múltunk részét képezik. A javasolt szobrok a lakosság számára ismertek, lehet, nap mint nap elmegyünk mellettük, de megismertetésük és megőrzésük a jövő számára a mi feladatunk.


Szentháromság-szobor, Tolna

A Szentháromság szobrok nemcsak vallási, hanem kulturális és történelmi szempontból is jelentősek, számos keresztény közösség életében központi szerepet játszanak.

Az 1823-ban emelt 14 méter magas, oszlopos építményt már korábban is restaurálták, a magyar nyelvű felirata szerint 1882-ben felújíttatta Bartil Antal. Ekkor készült a kovácsoltvas kerítés is.

A homokkőből készült, sokalakos kompozíció elkopott, a szobrok kontúrjai elmosódtak. A műemléket hiteles fotók alapján állították helyre, konzerválták a homokkövet és kipótolták a hiányzó részeket.

A későbarokk stílusú szobrot a városban megtelepedett svábok szintén közadakozásból építtették. A leírása szerint a talapzat oldalain Szent Kristófot, Szent Györgyöt, Xavéri Szent Ferencet ábrázoló domborművek, a saroktámok fölött Szent Sebestyén, Szent Donát, Szent Vendel és a svábok védőszentje, Passaui Szent Valentin alakja, a homlokoldal felőli konzolon Immaculata-szobor látható

Építésének 200. évfordulóján- 2023-ban közadakozásból felújították ismét a Szentháromság-szobrot.

A műemlék rekonstrukcióját az e célra létrehozott alapítvány vállalta, alapítója Saramó Márta. A felújításra 15 millió forint adomány érkezett helyi és elszármazott tolnaiaktól, cégektől, valamint a város önkormányzatától.

Az összefogás erejét a videó is mutatja: https://www.youtube.com/watch?v=1Vi2DJ7poUU

Elkészülte után az újraszentelésre május 24-én került sor Bábel Balázs kalocsai érsek közreműködésével.

 

Eredeti pompájában felújított szobor


Segítő szentek

Szent Sebestyén: betegség elhárító

Szent Vendel: állatbetegségeket elhárító

Szent Donát: villámcsapás és jégelhárító

Szent Valentin: a tolnaiak védőszentje, akihez a lelki és testi betegségben szenvedők imádkoztak gyógyulásért.

Talapzati szobor: János Gáspár helyi blébános, az ő felügyelével emelték a szobrot

Talapzati szobor: Xavéri Szent Ferenc, akit a pestis ellen védő égi oltamazóként tiszteltek

Talapzati szobor: Szent György a városvédő


Talapzati szobor: Szent Kristóf a hajósok védőszentje


Szentháromság-szobor, Mözs

A 6 méter magas, mecseki homokkőből faragott szobor Bartalics Mihály alkotása, a felállítási éve 1861.

Az idők folyamán szükséges volt a restaurálás. 2006-ban a harmadik mözsi falunap a felújított Szentháromság-szobor megszentelésével kezdődött. A felújításra kezdeményezést Rikker Józsefné alpolgármester indította el, a közadakozásban több mint százhúszan vettek részt. A szentelést Lendvai István apátplébános végezte. Dr. Szilák Mihály polgármester azt kívánta: a felújított szobor óvja a mözsieket a betegségektől, a földi elemektől és a békétlenségtől

Az oszlop jobb oldalán Szent Sebestyén, a bal oldalon szent Flórián árvíz, tűzvész elhárító, a harmadik Keresztelő Szent János. Az obeliszk előtt középütt a földgömbön álló Mária szobor van. 


A javaslatot készítette: Metzné Horváth Ágota, 2024.

A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása: épített és természeti környezet

Fellelhetők: Tolna és Mözs területén