Szentháromság szobor

 a Tolna-Mözs szobrai kiadványban is szerepel

A Szentháromság szobrok nemcsak vallási, hanem kulturális és történelmi szempontból is jelentősek, számos keresztény közösség életében központi szerepet játszanak.

ÚJRASZENTELÉS

https://videa.hu/videok/teol/hirek-politika/ujraszenteltek-a-megujult-szentharomsag-szobrotszobor-tolna-ujraszenteles-G9uOeZnyiieV4VBO

Az 1823-ban emelt 14 méter magas, oszlopos építményt már korábban is restaurálták, a magyar nyelvű felirata szerint 1882-ben felújíttatta Bartil Antal. Ekkor készült a kovácsoltvas kerítés is.

A homokkőből készült, sokalakos kompozíció elkopott, a szobrok kontúrjai elmosódtak. A műemléket hiteles fotók alapján állították helyre, konzerválták a homokkövet és kipótolták a hiányzó részeket.

A későbarokk stílusú szobrot a városban megtelepedett svábok szintén közadakozásból építtették. A leírása szerint a talapzat oldalain Szent Kristófot, Szent Györgyöt, Xavéri Szent Ferencet ábrázoló domborművek, a saroktámok fölött Szent Sebestyén, Szent Donát, Szent Vendel és a svábok védőszentje, Passaui Szent Valentin alakja, a homlokoldal felőli konzolon Immaculata-szobor látható

Építésének 200. évfordulóján- 2023-ban közadakozásból felújították ismét a Szentháromság-szobrot.

A műemlék rekonstrukcióját az e célra létrehozott alapítvány vállalta, alapítója Saramó Márta. A felújításra 15 millió forint adomány érkezett helyi és elszármazott tolnaiaktól, cégektől, valamint a város önkormányzatától.

Az összefogás erejét a videó is mutatja: https://www.youtube.com/watch?v=1Vi2DJ7poUU

Elkészülte után az újraszentelésre május 24-én került sor Bábel Balázs kalocsai érsek közreműködésével.