Szent Sebetyén szobor

Szent Sebestyén a legnépszerűbb szentek közé tartozik. A vértanúhoz, az egyház egyik legnépszerűbb szentjéhez, mint segítőszenthez fordultak oda pestis és más – akár az embereket, akár az állatokat pusztító – járványok idején.

A róla készült tolnai szobrot Hága Ádám és felesége Ezer Éva (1912) állíttatta. Az alkotó ismeretlen, anyaga homokkő, erre utal klasszicizáló késő barokk (copf) stílusa is.

A szobor mérete:

teljes magassága 320 cm, / alaplap 23x82x82 cm, a szobormagassága 160 cm, a talapzat hármas tagolású, magassága 167 cm/. Négyzetes hasáb alakú talapzatra helyezték,  rajta latin betűs német felirat, melynek fordítása: Szent Sebestyén, könyörögj érettünk. Istennek ajánlva Hága Ádám és felesége Ezer Éva.

Az idők során a kőszobor megsérült. A szent ábrázolt alakja sarut hord, csak ágyékkötőben van. Testét faoszlophoz kötözve a belefúródó vasnyilak csonkjaival jelenítette meg alkotója. Mellette római katonai sisak hever. 

Kaszárnya utcai volt laktanya-épületegyüttes főbejárata előtt áll. 

Tolna, Bajcsy-Zsilinszky utca 73.

Sebestyén a római császári gárda tisztje volt, Narbonne-ban született, de Milánóban élt. Diocletianus császár és Maximianus császár nagyra becsülte, és közvetlen környezetébe rendelte. Sebestyén egyszerre tudott császári tiszt és hűséges keresztény lenni, aki bátran védte a hitet. Bátorította a fogságban sínylődő keresztényeket. Végül maga Sebestyén is a császári törvényszék elé került, és hite miatt halálra ítélték.

Kinn a szabad mezőn karóhoz kötözték, hogy a katonák halálra nyilazzák. Amikor már halottnak vélték, otthagyták. Egy jámbor római özvegy, Iréne házába fogadta a súlyos sebesültet, és addig ápolta, míg föl nem épült. Amikor Sebestyén ismét megjelent a nyilvánosság előtt, úgy fogadták, mint aki holtából támadt föl.

Sebestyén ismét a hóhérok kezére került, és másodszor is halálra ítélték. Bunkókkal verték agyon, majd egy csatornába dobták. Testét ezúttal egy Lucina nevű római asszony vette gondjába, és ő temette el.

Sebestyén vértanúságának legendája azt a keresztény hitet támasztja alá, miszerint a keresztény élet valójában elpusztíthatatlan. Bármilyen borzalmasak is az alkalmazott kínzások és a halál módjai, alapjában véve nem árthatnak a hívőnek, hiszen ő halhatatlan.