Schadt György Népfőiskola

 Mözs

A Mözsi Népfőiskola 2010 január 12-én alakult Tolna város Mözs településrész civil szervezetek vezetőinek támogatásával. - Bevált gyakorlat szerint egy- egy előadássorozat "
megbeszéléssel kezdődik, ahol a csoporttagok közösen állítják össze az évfolyam tematikáját.
Az előadások a késő ősztől tavaszig tartó időszakban kerülnek megrendezésre változatos témákban. Az első néhány évben havonta, majd két hetente, az utóbbi néhány évben pedig
hetente vannak az előadások. A népfőiskolai csoportnak több mint 30 állandó résztvevője van. Az előadások nyilvánosak, azokat bárki látogathatja.
A 11 évfolyam alatt 111 előadás volt, 3002 résztvevővel, 245 átadott oklevéllel.
A népfőiskolai csoport nyáron kiránduláson vesz részt. Többnyire a megye értékeit ismerik meg. Járta Úzdon Renkecz Józsi bácsinál, ahol kocsikáztak a négy ökrös szekéren is.
Nagydorogon a szakrális értékeket, a Sipka Múzeumot és a helytörténeti gyűjteményt nézték meg. - A simontornyai és az ozorai várakat is megtekintették. A Paksi Atomerőmű
Látogató központjában, Lussoniumban és a paksi múzeumban is jártak.
A sióagárdi Himzés múzeumot és a jobb sorsra érdemes tájházat is megnézték. Jártak a tamási fürdőben is.
Bátaapáti, Mórágy és Grábóc értékeivel is megismerkedtek. Pécsváradon a sok érték mellett a Szent korona hiteles másolatár is táthatták: Zengővárkony értékeit is felfedezték. Őcsényben, Decsen, Bátaszéken és Bátán is megfordultak.
Egy pályázatnak köszönhetően Barangolás értékeink mentén címmel bemutató anyagot készítettek Mözs szakrális, építészeti emlékeiből és a mözsi viseletről.

Egy másik pályázat lehetővé tette számukra, hogy összegyűjtsék Mözs néprajzi emlékeit. Az összegyűlt anyag leltározása is megtörtént, valamint két alkalommal kiállítást is rendeztek.
Az összegyűjtött helytörténeti anyagot szeretnék egy állandó kiállítás keretében bemutatni a közönségnek. Keresik a lehetőségét annak, hogy ez megvalósulhasson.
A Tolna Megyei Népművészeti Egyesületnek köszönhetően a csoport tagjainak tavaly tutyikötő, az idei évben pedig csuhéfonó szakkör valósult meg. ahol 10-10 embernek
visszatanították a népi mesterséget, akik majd újabb embereket tudnak tanítani.
2019-ben Schadt György néptanító leszármazottjának engedélyével a csoport felvette a Schadt György Népfőiskola nevet. Ezzel tiszteletüket fejezve ki a példakép előtt, aki nagyon
sokat tett Mözs településért és a falu lakóiért.


A népfőiskola jelentős szerepet tölt be Tolna város Mözs településrész kulturális életében.
Közösségépítő szerepe mellett bekapcsolja a résztvevőket az egész életen át tartó tanulás folyamatába. A csoportnak több mint 30 állandó résztvevője van. Az előadások nyilvánosak, azokat bárki látogathatja. Az utolsó két évben az előadás látogatók száma közel 40 fő. A népfőiskolai előadások változatos témában pl.: történelem, irodalom, helytörténet,
vallás, művészetek, tudomány stb. valósulnak meg. A 11 évfolyam alatt 111 előadást tartottak melynek 3002 fő volt a résztvevője.