Rühl Gyuláné szül.: Rikker Teréz 

baba készítő

Rühl Gyulánén kívül Tolna megyében egy ember foglalkozik baba készítéssel: Till Jánosné Marika. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a két személy közül az egyik itt él Mözsön, aki idős kora ellenére szorgalmasan készíti a babákat.

Mözsi családok szekrényeiben még sok helyen fellelhető a mözsi viselet. Néha egy-egy közösségi rendezvényen, óvodai ünnepségen a közönség is megcsodálhatja a gyönyörű színes viseletet, de "élőben" egyre kevesebb alkalom nyílik a viselet életben tartására.

A babák hűen bemutatják a mözsi viseletet, mely egyben az átörökítés egyik lehetséges módja. Fontos, hogy a viselet egyes ruhadarabjai megmaradjanak az utókor számára. A babák alkalmasak arra is, hogy kiállításokon bemutatásra kerüljön a viselet.  

Rühl Gyuláné baba készítő

A kézimunkához való kötödése már a gyermekkorában kezdődött, amikor látta édesanyját hímezni, kötni. A babaöltöztetést elég későn, úgy 15 éve kezdte igazán, mert előtte a Mözsi Zöldkert Óvoda gyermekeinek ruháit varrta. Az óvodások viseletbe öltöztetése is az ő ötlete volt. Egy boltban teljesen véletlenül meglátott egy kasmír kendőt, és azt mondta "vegyünk annyit, amennyi a gyerekeknek kell, én megcsinálom, és ruhákat is varrok nekik". Így elkészült az első öltözék, amit nagyon szívesen felvettek a kislányok, és a pörgős szoknya osztatlan sikert aratott. Ezeket a ruhákat azóta is folyamatosan bővíti, tökéletesíti és rendben tartja. Az ovis ruhák mellett a 15 évig működő Mözsi Német Nemzetiségi Klub Tánccsoport ruháinak készítéséből, rendben tartásából is kivette a részét. Ebben a munkában Lemle Leóné, Apolóna néni segítette, akitől nagyon sok fogást tanult meg. Ezt az időszakot követte aztán a babakészítés. Rühl Gyuláné Mözsi babákat készít, különböző korosztályúakat. Szeretné, ha a babákon keresztül még sokáig fennmaradna ez a viselet, ami az országban egyedülálló. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy 1993-ban egy országos megmérettetésen Tradíció Védjegyet nyert. Nagy szeretettel, fáradhatatlan erővel áll neki minden új baba öltöztetésének. Nap, mint nap készíti a sok ruhát, hisz maga az öltöztetés már az utolsó mozzanat. Először kendőhímzés, rojtozás, pacsker és zokni kötés, szoknya keményítés, berakás majd az elkészült ruhadarabok felhasználásával a baba felöltöztetés. Az ünnepi viseletbe öltöztetett kislányok, lányok, menyecskék és asszonyok mellett a családi életképeket is visszaköszönnek elkészített babáiról pl.: tutyikötés, ómama dajkálja a kisunokáját stb.