Nagyboldogasszony templom, Tolna
Tolnán 1722-ben a plébánia telkén állt még a Páduai Szent Antalnak szentelt régi templom, de 1729-re a településnek már nem volt temploma, csak egy hordozható oltára. Később egy ideiglenes deszkatemplom épült.
Az 1742-re emelt új templom 1765-ben tűzvész áldozata lett. Ennek helyén épült meg 1769 és 1773 között barokk stílusba a jelenlegi templom.
Az építésnél felhasználták az 1765-ben leégett templom használható anyagát. Alapkövét a Kapuváry-templom alapköve képezi. A középkori pálos templom kövei is beépültek, sőt, Kajdacs határában is volt egy romtemplom, amelynek köveit a följegyzések szerint elhordták az épülő tolnai templomhoz.
A felújítása 1996-1997-ben zajlott le, majd 2002-ben.
250 évvel ezelőtt, 1773-ban szentelték fel a tolnai katolikus templomot. Ennek apropóján tartottak a belül nem régen felújított falak között különleges misét.
A tolnai templom értéktárba való felvételének célja, hogy megőrizzük és népszerűsítsük annak történelmi, építészeti, kulturális, művészeti és oktatási értékeit, valamint növeljük a turisztikai potenciálját.A
A templom bemutatása
A tolnai templom barokk stílusban épült (1769-1773). Tornya 53 méter magas.
A díszes kapubejáratot két kőoszlop képezi, s a rajta nyugvó félköríven két puttó látható fekvő helyzetben. Az egyik a hit keresztjét, a másik a remény horgonyát öleli magához. A szeretet szimbólumát az ív tetején álló illóolaj-váza képezi.
A félkörívben Tolna mezőváros bástyás címere látható. Tőle jobbra és balra az építés befejező éve: 17-73.
Alatta pedig a templom védőszentjének címe olvasható: REGINA COELI.
Felette jobbra és balra szoborfülke, benne két magyar szent király, István és László életnagyságú szobra áll. A felette lévő párkányzat alatt a Festetich címer látható.
A toronyhoz simuló kisívek szélén csonka pilléren áll Szent Péter és Szent Pál apostol szobra. A keskenyebb toronyrészen a párkányzat fogja közre a toronyablakot és a toronyóra számlapját. A toronysisak kettős vetületű, bordázott hagyma alakú, s a gömbön álló különösebb dísz nélküli kereszttel végződik. (A keresztet 1958-ban cserélték, amikor a gömbbe okmányt tettek az utókor számára.)
A fal átlagos vastagsága 1,5 méter, a torony alatt 2 méter. A hajó belső hossza 26 méter, a szentélyé 12 méter. A teljes belső hosszúság 38 méter. Belső szélesség 13,5 méter, magasság a legmagasabb helyen 15,7 méter.
1772 őszén már annyira kész a templom, hogy Nunkovics plébános meghívta Országh András általános helynököt Pécsről, aki november 30-án megáldotta a templomot.
Keresztelőkút 1777-ben készült, szürke márvány a talapzat és a medence is. Négy márványból készült szenteltvíztartó volt a bejáratnál. Ezeket 1776. szeptember 22-én helyezték el, melyből kettő ma is eredeti helyén van.
Pécsy József a pécsi székesegyház kiárusított padjaiból olcsó áron vásárolt szép faragványokkal díszített tölgyfa padokat és padnak való anyagot. Ekkor készültek a ma is meglévő padok.
A templombelső eredetileg fehér volt. Nagyarányú külső és belső tatarozást Pécsy József plébános végeztetett az 1853-1858-ig terjedő időben. Ekkor új ajtók és ablakok is készültek. 1859-ben az oltárt lebontották, és a mai márvány oltár került a helyére, amely Gianone János pécsi szobrász alkotása.
Az idők folyamán a templomot többször renoválták, festették, átrakták a tetőt. 1907-ben újra kellett festeni a templomot. Ekkor Sándor Béla tanár a kupolában ma is látható képeket, Cserna Károly a díszítő festést készítette.
A barokk stílusú templom üvegfestményei, valószínűleg egy átfogó felújítás alkalmával kerültek a falnyílásokba-1928-ban. Az alkotó Zsellér Imre volt.
1938-ben festette Éber Sándor bajai, tanítóképző intézeti tanár, festőművész, a főoltár mögötti falfelületre a gyönyörű óriás freskót. A mennyezeti festést Cserna Rezső javította. A pillérek és lábazat nemes műmárvány burkolatot kapott. A színes ablakokat Kákonyi Ferenc készítette Makray Lajos plébánossága idején, egyes családok és szervezetek adományából. Az adakozó neve az ablakon olvasható. Ekkor épült az emeletes katolikus Szent Imre iskola.
1952-ben új főkaput kapott a templom. Tolnai ácsok munkája. A ma is látható főkapu faragvány díszeit egy szovjet katona, "az ideiglenesen hazánkban állomásozó szovjet csapatok egy tagja" készítette.
A közelmúltban történt a világítás teljes felújítása, már Lendvai István plébánossága idején, valamint a színes ablakok kijavítása. Toronyóra készült és minden délben tárogatózene hallatszik a toronyból.
Műemlékvédelem alatt áll 4226 törzsszámon
Nagyboldogasszony-templom
A mai tolnai templom felépítésében, annak szervezésében kiemelkedő érdeme volt
- GRÓF FESTETICS PÁL tolnai földesúrnak, aki 1757-ben vette át a birtokot atyjától. Feleségével többnyire Baltaváron tartózkodott. Tolnára inkább csak látogatóba jött. Egy ilyen látogatás alkalmával, 1765-ben június 6-án, Úrnapján égett le a mai templom elődje, a Kapuváry féle templom. Ekkor a kegyúr kezdeményezésére és felajánlása alapján -20.000,- forint- indult meg az építkezés. Tehát a kegyúr birtoka szolgáltatta az építkezés anyagi alapját. Festetich azonban eladósodott, birtoka bérbeadásáról 1768. március 29-én kötötték meg a bérleti szerződést.
-GRÓF BATTHYÁNY JÓZSEF KALOCSAI ÉRSEKNEK, aki bérbe vette Tolnát 1782-ig. Vállalta, hogy a bérleti idő alatt felépíti az új templomot, amelybe oltárokat, prédikáló széket, orgonát készíttet, és harangokat, órát tetet a toronyba.
-DEMKOVICS JÓZSEFNEK, aki a kalocsai érsektől vette bérbe Tolnát, mint a birtok albérlője. Demkovics érdeme, hogy a templom a tervezett tíz év helyett három év alatt felépült.
Az építkezésnél a gazdaságosság sorrendjét követte. Így először megépült a sörház, a vendégfogadó, mert az elkészülte napjától hasznot hozott. Ezután fogott hozzá a templomépítéshez. A harangokat előbb vásárolta meg, mint a torony elkészült, mert a halottra való harangozás során az is pénzt hozott.
-NUNKOVICS JÁNOSNAK, aki 1767. március 17-én kapta plébánosi kinevezését. Sürgette a templom építését és némileg ellenőrizte a munkát, gondoskodott a szentelésről.
A templomépítés megkezdésének akadálya az volt, hogy a magyarországi jobbágyság jogviszonyai a török idők óta rosszabbak lettek. A földesurak emelték a robotot és a különböző szolgáltatásokat, ami miatt évekig munkamegtagadások voltak Tolnán is.
A templom építése
A szükséges téglát a három tolnai téglaégető szállította. Az égetéshez szükséges fát a helybeliek termelték ki az uraság erdejéből. Ugyanonnan termelték ki az oltárhoz, szószékhez, padokhoz, tetőszerkezethez szükséges fát is.
A torony faszerkezetébe 40 tölgyfát dolgozott be az ács, aki a Duna-parton dolgozott. Ott állította fel a tetőszerkezetet, amit aztán darabonkint hoztak fel és helyezték a tetőre.
A meszet és a homokot dunai úton szállították. Az oszlopokhoz, lépcsőkhöz szögletes köveknek a szállítása szekereken történt Pécsváradról, a kőbányából. Ott készültek az oromzat szobrai is. A kőművesek neve ismeretlen.
A tolnai nép is verejtékes munkával járult hozzá az építéshez, akár beszámított robotba vagy parancsra, és önkéntesen is.
Szt. Ferenc
Szt. Flórián és Szt. Benedek
JKézus szíve
Szt. Sebestyén
Szt. Antal
Kis Szt. Teréz
A javaslatot készítette: Metzné Horváth Ágota, 2024.
A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása: épített környezet
Fellelhető: Tolna, Kossuth utca