Mözsi viselet

A mözsi viselet német viseleti elemekből - melyek a Fekete erdőből és Bajorországból erednek -, valamint magyar és szlovák viseletekből átvett motívumokból az évtizedek alatt harmonikus egységgé formálódott. A Mözsön élő nemzetiségek egységesen ezt a viseletet hordták. A szlovák és a sváb viselet csak a nők frizurájában és fejfedőjében tért el egymástól. A faluban egészen a 20. század elejéig népviseletben jártak, csak a negyvenes évek vége felé vetkőztek ki a nők a viseletből és kezdtek világi ruhát hordani.

A Mözsi Német Nemzetiségi Klub tagjai gondozzák napjainkban az 1993-ban Tradíció Védjegyet elnyert viseletet. A klub kórusa fellépésekkor ebben a viseletben lép a közönség elé. A mözsi német nemzetiségi Zöldkert Óvoda nevelési programjának szerves részét képezi a mözsi viselet, fellépéseikkor a kislányok büszkén viselik a színes ruhákat.

A mözsi viselet nem egy nemzetiség, hanem a faluban már itt élők, és itt hazát lelt svábok, és szlovákok által az évtizedek alatt egységgé formált viselet. Az országban sehol sem található. Egyediségét 1993-ban Tradíció Védjeggyel ismerték el.