Szentgyörgyi Kálmán: Hajós életek
A könyv olvasója megismerheti e nehéz, élményekkel és kudarcokkal gazdag pályát, annak néhány kiváló tolnai képviselőjét. A visszaemlékezők elbeszélésén keresztül képet kaphat sok tolnai ember az őseiről és a korról, amiben éltek.
A nemzeti érték fellelhetőségének helye: Tolnai Kulturális Központ és Könyvtár
Készítette: Tófalusi Mihályné
A Tolnáról elszármazott író egy olyan foglalkozást mutat be könyvében, az abban szereplő hajósok elbeszélése alapján, ami szorosan kapcsolódik a város történetéhez.
A település mindennapjai a halászattal, hajóvontatással, hajózással szorosan összefonódtak.
Ez a kapcsolat nem véletlen, itt szálltak ki, ebben a dunai kikötőben, Tolnán, a főképp német – lakta területekről. / Pl. Svevia ( Svábföld ), Bohemia ( Csehország), Franconia, Thüringia, Austria, Moravia,Lotharingia/ az 1700-s évek elejétől érkező telepesek.
Tolna azon időkben a magyarországi 5 jelentősebb kikötők ( Vác, Buda, Dunaföldvár, Tolna, Mohács ) egyike volt, ahová az Ulm-i dereglyékkel ( Ulmer Schachtel ) az idetelepülők érkeztek.
Szorgos kitartó munkájuknak és kitartásuknak köszönhetően épül ki és fejlődik a " hadak-dúlta" város és lesz egyre jelentősebb Duna- menti település.
A reformkorban itt volt a vármegye kikötője.
Az 1800-as évek közepén történt szabályozás után a nagy folyó ugyan elkerüli a települést, de az élő Dunával való kapcsolat a halászok és hajósok tevékenységének köszönhetően ezek után is megmarad.
A tolnai halászok 1781-ben II. Józseftől privilégiumot kaptak, ennek köszönhetően megalakult a Tolnai Halászcéh. A céhtagok leszármazottai közül sokan a hajóséletet választották, így az európai településeket összekötő vízi út sok tolnai embernek adott munkát, családoknak biztos megélhetést. Az elődök életútját követve, a Duna szabályozás után, már a várost elkerülő folyam hullámain "járták" Európa országait, Németországtól a Fekete tengerig. A "világlátott" tolnai hajósoknak köszönhetően az itt élő emberek szemlélete nyitottabb, befogadóbb volt kulturális, gazdasági szempontból egyaránt.
A könyvben "megszólaló" hajósok elbeszélése alapján képet kapunk munkájukról, életükről, emberi kapcsolatokról.