Aranyba öltött sárgalábúak Futballcsapat történeténe

A tolnai futball története az 1900-as évektől már fellehető és napjainkban is meghatározó szerepet tölt be a város sport életében.

Az első világháború után a labdarúgás egyre népszerűbbé válik, úgy a fiatalság, mint a lakosság körében. A több névváltozáson átesett futball 1991. óta viseli a TOLNA VFC nevet. A foci történetében bőven kijutott a kudarcokból és a sikerekből is. A tolnai futball először 1963-ban ünnepelhetett bajnoki aranyat. Az elmúlt 21 év alatt pedig 3 -szor ezüstérem a zárás, majd a 2011/2012-es bajnokság ismét aranyat ért!

A tolnai labdarúgás krónikája!

A tolnai futball gyökerei az 1900-s évekig nyúlnak vissza. Az első tolnai spotklub 1943-ban alakult meg, Tolnai atlétikai Club néven. Az első mérkőzést még ebben az évben lejátszották, augusztus 31-én lejátszották és a Tolnai AC ellenfele a Szekszárdi Törekvés volt.

Az első világháború kitörése azonban gyökeresen megváltoztatta Tolna sportját. Több mint ezer férfi vonult be katonának, ezáltal teljesen megszűnt a városban a sport.

Szervezőkből, önkéntesekből akadt szép számmal, így alig 5 évvel később, 1919-ben megalakult a Tolnai ifjúsági Közművelődési Egyesület, / TIKE/. A TIKE -nek színjátszó csoportja, dalárdája és futball csapata is volt!

A Magyar Királyi Belügyminisztérium azonban jogtalan működés címén megszüntette az egész országban a sportegyesületeket, így a tolnait is!

1921. május 28-án a sportvezetők újra megalakították a TIKE-t, de most már hivatalosan, jegyzőkönyvezve!

Ezt az egyesületet már a minisztérium is elismerte és szeptember 10-én hivatalos bélyegzőt kapott az okirat! A Tolnai Ifjúsági Közművelődési Egyesület egészen a második világháború végéig működött.


Újra együtt volt a tolnai aranycsapat

A legendás 11-ből még hatan jelen lehettek

Puskás Öcsi nevét mindenki ismerte egykor e hazában. Ahogy a többiekét sem kellett az iskolában tanítani. Nekik szurkolt egyetemi tanár és kubikos, tanácselnök és cigányzenész. Egy rádióhoz ült a kiállhatatlan anyós az utálatos vejével, a nagy meccsek idejére leállt a forgalom a fővárosban, a 6:3 alatt - olvastam valahol - elítéltek és börtönőrök ölelgették őrjöngő örömmel egymást. Ez volt az az idő, amikor minden focizni jól tudó gyerek sikeres futballista szeretett volna lenni. És lett is sokakból, országszerte - így Tolnán is.