Csap János tolnai születésű ökölvívó
Csap János serdülő-, ifjúsági-, és junior válogatott és magyar bajnok ökölvívó.
Tolnán született 1953.november 27.-én. Édesapja Csap Sándor Öcsödről került katonaként Tolnára. Édesanyja Hekfusz Mária Magdolna családja tolnai. A szülők itt kötöttek házasságot 1950-ben. Édesapja pékmesterként a szekszárdi kenyérgyárban dolgozott, édesanyja a Selyemgyárban, majd háztartásbeliként nevelte öt gyermeküket, köztük a sorban másodikként született Jánost.
János az általános iskolát Tolnán végezte, majd Szekszárdon az ipari iskolában lakatos szakmunkás bizonyítványt szerzett 1971-ben. Szakmai gyakorlati idejét a Tolnai Fémipari KTSZ-ben töltötte inasként. Ökölvívó pályafutása részben ennek is köszönhető , mestere az a Wiedemann János volt, akinek vezetésével 1964-ben megalakult a Tolnai Vöröslobogó ökölvívó szakosztálya, melynek edzője is volt. Ő indította el tanítványa sportpályafutását is. A sportágválasztás másik meghatározója egy korábbi élmény, 1964-ben,11 éves gyerekként alkalma volt hallgatni Tolnán a Kultúrházban Papp László háromszoros olimpiai bajnok élménybeszámolóját.
Az edzéseket Tolnán elég mostoha körülmények között tartották, de Wiedemann János edzőnek köszönhetően jó kapcsolat alakult ki a Szekszárdi Dózsa szakosztályának edzőivel, Leposa Ferenccel és Leposa Dezsővel. Szerencsére így a fiatal tehetséges tolnai ökölvívóknak lehetőségük volt a szekszárdi versenyzőkkel is gyakorolni, köztük volt Orbán László olimpiai ezüstérmes és Európa bajnok, valamint Csötönyi Sándor a későbbi MÖSZ elnök.
Csap János eredményei a teljesség igénye nélkül:
serdülő-, ifjúsági-, junior országos bajnok
- Országos serdülőbajnok kisváltósúlyban 1969. (ekkor 15 évesen meghívást kapott a tatai edzőtáborba)
- Helikon kupa I .helyezett és a legtechnikásabb versenyző pehelysúlyban 1970.
- Országos ifjúsági ökölvívó bajnok pehelysúlyban 1971. (ekkor lett ifjúsági kerettag)
- Avas kupa győztes 1971.
- A Bukaresti EB-n a magyar válogatott tagja 1972.
- Ifjúsági Barátság viadal Nagykanizsa aranyérmes 1972.
- Többek között nyert Csepel-és Helikon kupát is.
- 1972-ben a Magyar Ökölvívó Szövetség hivatalos eredménytáblázata szerint az abszolút ranglistán Csap János pehelysúlyban a második.
- A Keszthelyi nemzetközi ökölvívó bajnokságon kisváltósúlyban bronzérmes 1973.
- Az 1975.november 6-8. között tartott Steinmetz kupa győztese kisváltósúlyban és a legküzdőképesebb versenyző címét kapta, Kaposvár
Sportpályafutását nevelő egyesületében a Tolnai Vöröslobogó Ökölvívó szakosztályában kezdte 1964-ben. 1971-ben a Budapesti Vasas sportolója lett, a szakosztály szünetelése miatt hazatért Tolnára. 1972-1977 között a kaposvári Dózsa versenyzője volt.
Aktív ökölvívó pályafutása lezárása után 1978. áprilisában a "Haza Szolgálatáért Érdemérem" ezüst fokozatát kapta, a nemzetközi eredményeiért.
A polgári életben a sportnak is köszönhető kitartó, szorgalmas munkával ért el eredményeket.. 1973-tól a Somogy megyei Rendőr főkapitányság közlekedési osztályán kezdett el dolgozni. 1976-ban érettségi vizsgát tett Kaposváron a Táncsics Mihály Gimnáziumban.
Mivel szeretett volna hivatásos rendőri állományba felszerelni, ezért az ökölvívást befejezte és 1978. áprilisában egyenruhásként szerelt fel.
A BM hivatásos állományú tagjaként felvételizett a Rendőrtiszti Főiskolára, 1987-ben szerzett diplomát bűnűgyi szakon.
A ranglétrát végigjárta.
Először az akciócsoportba került beosztottként, majd parancsnoki kinevezést kapott. Nyomozó, majd parancsnok volt a Kaposvári RK.bűnűgyi osztályán. 1987-től a Pécsi Rendőrkapitányság bűnűgyi osztályán lett nyomozó, később megbízott alosztályvezető, majd egy.ún. operatív felderítő alosztály helyettes vezetője. Utolsó beosztása a Pécsi RK.Vasúti alosztályának vezetői posztja volt, őrsparancsnokként.
Belügyi rendőri pályáját 1996. decemberben fejezte be rendőr őrnagyi rendfokozattal.
Szolgálati nyugdíjba vonult. A leszerelést követően a jogszabályban előírt két év után magánnyomozói engedélyt váltott ki és magánnyomozó irodát nyitott Pécsen. Magánnyomozói tevékenységét 2011.májusban fejezte be.
Szülővárosa sport tevékenysége és a város jó hírnevének gyarapításáért 2006-ban a Tolna Város kiváló sportolója kitüntetést adományozta részére.
első sor, jobb szélső
jobbról a negyedik
második sor első, a szemüveges úr mögött
a háttal álló sportoló
Csap János
Nős, felesége Csapné Dr. Kósa Zsuzsanna, lánya Dr. Csap Kinga. Mindketten jogászok.
Hosszú évtizedek óta nem él Tolnán. Sportolói pályafutásának építése miatt 1972-ben végleg elköltözött a városból, azonban soha nem feledkezett meg arról, hogy honnan indult.
Mindig büszkén vállalta, hogy Tolna a szülővárosa, örökre a szíve közepébe zárta Tolnát, a mai napig örömmel jár haza. Egykori iskolatársaival, barátaival lehetőségéhez képest kapcsolatot tart. Az elszármazottak találkozójának elmaradhatatlan résztvevője, feleségével együtt.
Figyeli a várossal kapcsolatos híreket, eseményeket.
Mindig elismerően beszél egykori mesteréről, nevelőegyesületéről,sporttársairól.
Minden alkalommal hálával emlékezik arra, hogy itt, szülővárosa és támogatói alapozták meg sportolói pályafutását és tették lehetővé , hogy egy szerény körülmények között élővidéki fiú később, országos-, európai-, és világhírű magyar ökölvívókkal sportolhatott együtt, mint Kajdi János, Gedó György, Botos András, Csötönyi Sándor és Orbán László.
Tolna Város sportéletében a mai napig Ő az egyedüli, aki ökölvívásban nemzetközi sikereket ért el.